Home
News
Chernihiv
Education
Safety lessons
International
Community
Humor
Photo Album
Art Gallery
About us
Forum
June 2005 - №5 Archive
News - Новини
English

Далі буде...

2 червня 2005 року, за підтримки Міжнародної ради з наукових досліджень та обмінів (IREX), в методичному центрі Управління освіти м. Чернігова відбувся „круглий стіл” на тему „Освіта проти наркотиків”. В заході прийняли участь понад 40 чоловік, а саме:

• заступники директорів чернігівських шкіл з виховної роботи;

• тренери програми „ОПН”;

• офіційні представники Управління освіти та педагогічного університету;

• журналісти з міського телебачення та обласного радіо.

Валерій Рябуха, автор програми „ОПН”, розповів присутнім про практичну реалізацію програми в школах Чернігова; продемонстрував фотоматеріал і закликав до висловлення думок, щодо доцільності програми та шляхів її практичної реалізації.

Учасники активно включились в обговорення. Своїм баченням щодо теми поділились 14 присутніх. Всі без винятку представники освіти впевнені в доцільності проведення програми в школах.

Лідія Добровольська, заступник директора школи №20, внесла пропозицію про залучення вчителів ОБЖД (Основи безпеки життєдіяльності) до реалізації програми „ОПН”.

Сергій Сарана, заступник директора школи №21, акцентував увагу на якості занять і професійному підході в підготовці кадрів.

Автор програми пообіцяв допомогти в вирішенні останньої проблеми. Він подарував всім присутнім комплекти літератури „Освіта проти наркотиків”.

Далі буде...

Дорогу здолає той, хто йде

17 травня 2005 року в Чернігівській обласній державній адміністрації відбулась службова нарада з проблем профілактики наркоманії в Чернігівській області.

В обговоренні цього наболілого питання та шляхів покращення ситуації прийняли участь керівники відповідних обласних підрозділів державних служб (охорона здоров’я, освіта, міліція, центр соціальних служб для молоді та інші).

Заступник голови облдержадміністрації Володимир Тандура запропонував провести нараду у виді обговорення проблеми та генерації ідей.

Своїми думками поділились Петро Седень, головний лікар-нарколог області; Володимир Гончаренко, начальник обласного відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків, Віктор Бешун, заступник Чернігівського міського голови та інші учасники.

Валерій Рябуха, заступник начальника Чернігівського міграційного відділу, презентував програму „Освіта проти наркотиків” та поділився своїм баченням подолання проблеми наркоманії та щільно пов’язаних з нею проблем злочинності і розповсюдження ВІЛ/СНІД. Він вважає, що складовими успішної протидії біді є:

• соціальний добробут;

• правоохоронні заходи;

• медичні заходи;

• освітні заходи.

Саме освіту автор профілактичної програми „ОПН” вважає найбільш дієвим чинником успіху. Основну проблему він вбачає у відсутності справжньої волі до подолання проблеми та в неналежній координації суспільних ресурсів на даному напрямку.

В якості пропозицій Валерій порушив питання про:

1. Проведення в усіх школах програм профілактики наркоманії, злочинності, ВІЛ/СНІД.

2. Введення посади помічника голови облдержадміністрації з питань профілактики наркоманії, злочинності, ВІЛ/СНІД та аналогічних посад у міських голів Чернігова, Ніжина, Прилук.

Дорогу здолає той, хто йде!

Соціологічне дослідження

Викладач соціології Чернігівського юридичного коледжу ДДУ ПВП Ала Попружна в квітні 2005 року провела соціологічне дослідження вражень восьмикласників щодо проведеної в їх класах програми „Освіта проти наркотиків”. Сто учнів з п’яти шкіл відповіли на сім запитань

Як показало опитування, більшість опитуваних позитивно сприйняли уроки “ОПН”, не сподобались заняття лише одиницям.

З усіх уроків учням найбільше сподобався урок, присвячений долі наркозалежного, на другому місці по зацікавленості урок, де розглядалися шляхи сказати “ні”, нарешті, на третьому місці – урок про наркотики і майбутнє молоді.

На питання, якою буде відповідь, якщо вам запропонують наркотики - 100% дівчат відповіли категорично “ні”. Юнаки майже погодились з ними, і лише 4,5% з них написали, що спробують.

Серед головних причин відмови від можливості спробувати наркотики, опитуванні назвали – турботу про своє майбутнє та страх перед смертю в результаті передозування чи інфекції.

Шосте питання анкети виявило, що підлітків, яким інформація була б незрозумілою - немає, більшість позитивно, з зацікавленням сприйняла запропоновану інформацію. Лише 13% юнаків не отримали нових знань про наркотики.

Більшість опитуваних відповіли, що за своє майбутнє відповідають вони самі, на другому місці - батьки і на третьому – вчителі.

Спілкування online

27 квітня вібувся Інтернет чат (спілкування в живому часі) на тему „Освіта проти наркотиків” між старшокласниками з чернігівської школи № 20 та їх одонолітками з міста Медфорд, штат Массачусетс, США.Американську команду очолювала Робін Дороті - офіцер поліції Медфорда.

Чат тривав дві години. Спочатку організатор заходу Валерій Рябуха задавав питання по темі профілактики наркоманії, а всі учасники ділились своїми думками. Серед питань:

1. Чому люди вживають наркотики?

2. Вживання наркотиків є проблемою суспільства чи тих хто їх вживає?

3. Чи потрібні нам програми на зразок DARE та „ОПН”?

4. Щоб Ви зробили аби протидіяти наркотикам?

5. Що Ви знаєте про Україну / США?

А згодом учасники перейшли до спілкування на вільні теми. Це було захоплююче, адже вони відкривали для себе інший далекий світ і бачили, що крім Атлантичного океану нас мало що розділяє.

Повна інформація щодо чату зберігається на веб сайті: iatp.org.ua/chats , через календар вийти на відповідну дату проведення.

Робота з волонтерами

23-24 квітня в київському готелі „Братислава” IREX (Міжнародна Рада Наукових Досліджень) провів тренінг по темі „Робота з волонтерами”. В заході прийняли участь випускники програм наукових обмінів зі Львова, Миколаєва, Донецька, Одеси, Харкова, Чернігова, Києва та інших міст. В ході тренінгу учасники не лише навчались, а й ділились власним досвідом та світоглядом щодо теми.

Досвід проведення волонтерами чернігівської програми „Освіта проти наркотиків” був також представлений і викликав живий інтерес у учасників.

Соціальна місія педагогічного університету

5 квітня 2005 року в Чернігівському педагогічному університеті проведена зустріч майбутніх соціальних педагогів з командою, яка проводить програму „Освіта проти наркотиків”. Обговорювались історія, специфіка, механізм реалізації програми, мотивація до її проведення.

Своїм досвідом та світоглядом щодо теми поділились:

• Людмила Завацька, доцент, завідувач кафедри соціальної педагогіки;

• Валерій Рябуха, автор програми „ОПН”;

• Аня Герасименко, тренер програми;

• Іра Сорока, тренер програми;

• Олена Литовченко, тренер програми.

Адміністрація університету висловила зацікавленість в продовженні співпраці щодо проведення програми „ОПН”.

Друге видання книги

Нещодавно вийшла у світ чергова книжка „Освіта проти наркотиків”. Це друге доповнене видання посібника з безпеки. Його наклад – 1 000 примірників. Оплата витрат здійснена чернігівським міськвиконкомом та фондом „UCAN”. Організаційна робота проведена центром „АХАЛАР”.

Відтепер потенційні тренери програми „ОПН” будуть мати методичний матеріал крім попередніх шести уроків ще й щодо двох нових уроків:

• „Поговоримо про ВІЛ/СНІД”;

• „Урок безпеки”.

Інші уроки також доповнені з урахуванням практичного досвіду проведення програми в школах Чернігова.

День народження

Своє двадцятиріччя Аня Герасименко пам’ятатиме все життя. Адже цього дня, 21 лютого 2005 року, вже о восьмій ранку вона разом з подругою Ірою Сорокою проводила урок „Одна ін’єкція та її наслідки” в чернігівській школі №10. Вона дарувала дітям призи, знання, гарний настрій, добро та любов. Не залишилась без подарунка і сама іменинниця.

Аня майбутній соціальний педагог. Вона відмінно навчається в педагогічному університеті і пише гарні вірші.

Урок спостерігали Оксана Маринащенко, класний керівник восьмого класу та Валерій Рябуха, автор програми „Освіта проти наркотиків”.

Міліція - з народом!

18 лютого співробітники кримінальної міліції у справах неповнолітніх Наталя Савченко та Павло Козлов провели черговий третій урок програми „ОПН” – „Доля наркозалежної людини в школі №19

В ході уроку використовувався документальний відеоматеріал та практичний досвід тренерів.

Урок спостерігали класний керівник та заступник директора школи. Їх враження – позитивні і адміністрація школи бажала б щоб програма проводилась з усіма дітьми школи.

Міліцейський семінар

16 лютого в приміщенні IATP, що в бібліотеці ім. М. Коцюбинського, відбувся семінар „Освіта проти наркотиків” для співробітників кримінальної міліції у справах неповнолітніх.

Валерій Рябуха, автор програми, розповів учасникам про мету, суть та особливості проведення уроків „ОПН”, роздав буклети „Зроби вибір заради себе” та книжки „Освіта проти наркотиків – для небайдужих батьків”.

Валерій Кур’янов, начальник відділу КМСН в Чернігівській області від імені присутніх висловив зацікавленість в програмі та готовність до подальшої співпраці.

Двоє співробітників зазначеного підрозділу Наталія Савченко та Павло Козлов проводять програму вже в третій школі (№№ 6, 32, 19) і отримують позитивні відгуки від педагогів.

Шлях до реалізації наших мрій

Другого лютого в Чернігівському центрі IATP відбувся черговий навчальний семінар для тренерів програми „Освіта проти наркотиків”. В ході семінару були розглянуті позитивний досвід щодо проведення програми та проблеми, які виникали під час проведення уроків.

В семінарі прийняли участь Тамара Янченко, викладач Чернігівського педагогічного університету та Юрій Трохименко, директор недержавної організації „АХАЛАР”. Пані Тамара в своїй презентації надала ряд методичних рекомендацій та від імені адміністрації університету висловила підтримку програми та готовність до її проведення в наступному навчальному році. Юрій Трохименко, піонер „третього сектору” на Чернігівщині, розповів про сутність недержавних організацій, їх функції та можливості в реалізації наших задумів.

Валерій Рябуха, автор програми, запропонував впроваджувати нові, цікаві для дітей ідеї, на зразок рольової гри „Суд над наркотиком”. В реалізації подібних задумів може допомогти проект „Посмішка”, що адмініструється Міжнародною радою наукових досліджень (IREX).

Нові публікації

Нещодавно чернігівське видавництво «Деснянська правда» випустило в світ чергові матеріали по програмі «Освіта проти наркотиків». Це брошура на 20 сторінок «Освіта проти наркотиків (для небайдужих батьків)» та буклет для підлітків «Освіта проти наркотиків - зроби вибір заради себе».

Тираж кожного з посібників - одна тисяча примірників. Всі вони будуть безкоштовно розповсюджені через школи Чернігова.

Бюро освітніх та культурних справ Держдепартаменту США підтримало даний проект через Міжнародну раду наукових досліджень (IREX). Автор програми та публікацій - Валерій Рябуха.

Суботні уроки

18 грудня 2004 р. тренери програми «Освіта проти наркотиків» Вікторія Кирієнко та Сергій Семененко провели четвертий урок програми в чернігівській загальноосвітній школі-колегіумі №11. Тема уроку - «Одна ін’єкція та її наслідки». При визначенні переваг та недоліків від вживання наркотиків та подальшій оцінці кожного пункту за трибальною шкалою учні 8-А нарахували 7 балів позитиву та 41 - негативу від подібного досвіду.

Того ж дня тренери Олена Литовченко, Аня Герасименко та Ірина Сорока провели заключний шостий урок програми в спеціальній школі №1. Тема уроку - «Твоє майбутнє. Свідомий вибір.». Учні 8-Б та їх класний керівник Руслана Дементьєва висловили щиру подяку тренерам за проведені цікаві та корисні уроки.

Міське телебачення зробило репортаж про даний урок та програму.

Міліцейський урок

7 грудня 2004 року співробітники кримінальної міліції у справах неповнолітніх Наташа Савченко та Павло Козлов провели п’ятий урок програми «Освіта проти наркотиків» в чернігівській школі №32. Тема уроку - «Види поведінки в кризовій ситуації».

Учні 8-Г дружно вітали прихід міліцейських наставників. Адже Наташа та Павло не тільки надавали теоретичний матеріал, а й приводили багато прикладів з реального життя.

Урок спостерігали Галина Курнікова - класний керівник та Валерій Рябуха - автор програми «ОПН».

Суботній урок в першій школі

27 листопада тренери програми «Освіта проти наркотиків» Аня Герасименко, Олена Литовченко та Ірина Сорока провели третій урок програми («Доля наркозалежної людини») в Чернігівській загальноосвітній школі №1.

Під час уроку учні 8-Б класу мали можливість подивитись два відео сюжети по темі, висловити свої враження та думки щодо проблеми. Заради спрощення спілкування діти приготували картки з власними іменами (див. праворуч).

Урок спостерігали Руслана Дементьєва (класний керівник) та Валерій Рябуха (автор програми).

Школа-інтернат запрошує гостей

17 листопада 2004 року курсанти Чернігівського юридичного коледжу ДДУ ПВП Анастасія Гнатюк та Артем Іваниця провели урок «Освіта проти наркотиків» для старшокласників школи-інтернату м. Чернігова.

Артем та Анастасія, як старші брат та сестра, поділились з вихованцями власним поглядом на проблему наркотиків у суспільстві, розповіли цікаві та повчальні приклади.

Дітям подарували буклети «Зроби вибір заради себе».

Урок відбувся за ініціативи адміністрації інтернату.

Семінар в Ріпкинській гімназії

19 жовтня 2004 року на базі комп’ютерного центру Ріпкинської гімназії проведений семінар «Освіта проти наркотиків». Серед учасників заходу були заступники директора та вчителі гімназії (загалом 12 чоловік). В ході семінару Валерій Рябуха, старший викладач Чернігівського юридичного коледжу - акцентував увагу на наступних питаннях:

• міжнародний досвід в площині профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІД та злочинності серед неповнолітніх;

• мета, специфіка та особливості проведення програми «Освіта проти наркотиків»;

• використання Інтернет-ресурсів при підготовці та проведенні програми «ОПН».

Даний захід відбувся за підтримки Програми розширення доступу та навчання в Інтернеті (IATP).

«Освіта проти наркотиків» в школі № 30

14 жовтня 2004 року в 8-В класі Чернігівської загальноосвітньої школи №30 пройшов четвертий урок з програми «Освіта проти наркотиків». Тема уроку - «Одна ін’єкція та її наслідки». Урок проводили студенти Чернігівського державного педагогічного університету Марина Духно, Таня Романько та Аня Сахнюк.

Діти підготували реферати та повідомлення по темі уроку, активно висловлювали свої думки та судження.

Урок спостерігала Лілія Молоносова - психолог школи та класний керівник.

Урок"Одна ін'єкція та її наслідки" в школі №2

12 жовтня тренери програми «Освіта проти наркотиків» Олена Литовченко, Аня Герасименко та Ірина Сорока провели черговий, четвертий, урок програми в 8 - «Б» класі чернігівської загальноосвітньої школи № 2. Тема уроку - «Одна ін’єкція та її наслідки». Діти активно та розкуто спілкувались з тренерами, висловлювали свої думки. Стержнем уроку був математичний підрахунок переваг та недоліків вживання наркотиків. Після роботи в групах діти назвали п’ять переваг (новий досвід, використання в медицині…) з загальною сумою (+) 8 балів, а також 17 негативних факторів, пов’язаних з наркотиками (ймовірність смерті, ВІЛ/СНІД, втрата майбутнього…), з сумою в (-) 47. Отже загальний підсумок вийшов (-)39 балів не на користь наркотиків.

В проведенні уроку прийняли участь Олександра Трофименко (класний керівник) та Валерій Рябуха (автор програми).

Дана програма відбувається за підтримки організацій IREX таUCAN. Адмініструє програму Центр «АХАЛАР». Кошти на проведення уроків зібрані чернігівською громадою.

Урок"Освіта проти наркотиків" в школі №12

5 жовтня 2004 року тренери програми «Освіта проти наркотиків» Оксана Лобода та Любов Дудко провели в 8 - «Г» класі загальноосвітньої школи № 12 другий урок з програми. Урок відбувся в читальному залі, де стаціонарно розміщені телевізор та відеомагнітофон.

В проведенні заняття приймали участь Наталія Скакун, класний керівник та Валерій Рябуха, викладач юридичного коледжу.

Восьмикласники, після перегляду фільму «За межею» розповіли багато реальних історій про наркозалежних людей.

Урок "Що ми знаємо про наркотики" в школі №6

4 жовтня 2004 року в 8 - “В” класі чернігівської загальноосвітньої школи № 6 відбувся другий урок з програми “Освіта проти наркотиків”. Тема уроку - “Що ми знаємо про наркотики?”. Заняття проводили співробітники кримінальної міліції у справах неповнолітніх Савченко Наталія Михайлівна та Козлов Павло Миколайович.

Наслідуючи англійський вислів “побачити - повірити”, тренери використали відеоматеріал, a саме, документальні фільми фільми про долю наркозалежних людей “За чертой” та “Микита”.

Учні сказали, що будуть очікувати на наступні такі ж цікаві уроки.

"Освіта проти наркотиків в ліцеї №15"

Першого жовтня в Чернігівському ліцеї № 15 пройшов черговий, третій, урок з програми «Освіта проти наркотиків». Урок по темі «Доля наркозалежної людини» проводили Сергій Семененко (студент педагогічного університету) та Валерій Рябуха (викладач юридичного коледжу). Учні восьмого «Б» проявили інтерес до теми, ділились думками та історіями з фільмів та реального життя.

В першій учбовій чверті програма проводиться в школах №№ 2, 6, 12, 15, 30.

IREX допомагає

За підтримки Міжнародної ради наукових досліджень та обмінів (IREX) в вересні 2004 року в Чернігові відбулись тренінгові заняття для майбутніх тренерів (викладачів) програми «Освіта проти наркотиків». Вісім студентів Чернігівського ДПУ ім. Т.Г. Шевченка (майбутні соціальні педагоги: Любов Дудко, Марина Духно, Аня Герасименко, Вікторія Кирієнко, Олена Литовченко, Олександра Пенькова, Аня Сахнюк, Ірина Сорока) та два співробітника кримінальної міліції у справах неповнолітніх (Наталія Савченко та Павло Козлов) набували практичних навиків в проведенні уроків. Реалізація програми «Освіта проти наркотиків» розпочалась з 21 вересня в загальноосвітніх школах № 2 (8 - Б клас), № 6 (8 - В), №12 (8 - Г), № 15 (8 - Б), № 30 (8 - В).

Освіта проти наркотиків

6.09.2004 року в приміщенні Науково-методичного центру Управління освіти та науки м. Чернігова було проведено семінар “Освіта проти наркотиків”.

В семінарі прийняли участь класні керівники двадцяти восьмих класів міста, в яких планується проведення програми “ОПН”, тренери програми (вісім студентів Чернігівського ДПУ та два інспектора кримінальної міліції у справах неповнолітніх), а також представники Управління освіти та науки.

Проводив семінар - Валерій Рябуха, старший викладач Чернігівського юридичного коледжу ДДУ ПВП, автор програми “ОПН”.

Мета заходу - знайомство вчителів з програмою “ОПН”, практична організація проведення уроків, налагодження взаємодії між вчителями, тренерами, міліцією.

Даний захід був профінансований організацією "IREX" (Міжнародна Рада наукових досліджень)

Тренерами - экспертами выступили: Валерий Рябуха - старший преподаватель Черниговского юридического колледжа, автор программы "ОПН" Наталия Хоменко, инспектор криминально-исполнительной службы, эксперт программы "ОПН". Тамара Ященко, преподаватель ЧГПУ.

 
CopyRight © 2002, Valeriy Ryabukha Design © 2002, Pavel Los