Home
News - Новини
Prevention
CHOICE - ВИБІР

HIV/AIDS - ВІЛ/СНІД

Safety - Безпека

Research - Досліди

Partners - Партнери
Photos - Фотоісторія
Humor - Гумор
About us - Про нас
Feedback - Відгуки

August 2012 - №7 Archive

ВИБІР:

програма профілактики наркоманії, ВІЛ/СНІДу та злочинності серед підлітків

Від автора книги та програми "Вибір"

Люди, як правило, прагнуть діяти у власних інтересах (матеріальних чи духовних). Підлітки в цьому плані не є винятком. Адже вони бачать, насамперед, переваги “сьогоднішнього дня”: новий досвід, відчуття дорослості та незалежності, зняття депресії, втеча від проблем і т.п.

Але чи є ці рішення свідомими? Навряд, адже вони не ґрунтуються на передбаченні наслідків, що неминуче прийдуть завтра, через рік і, можливо, позначаться на всьому життєвому шляху. Ми повинні допомогти підлітку, підготувати його до прийняття саме свідомого життєвого  вибору у його власних інтересах.

Цьому питанню присвячена книга «Вибір». Шлях до її створення був тривалим…

Під час роботи в інспекції у справах неповнолітніх міліції Чернігова перед очима було безліч прикладів дивіантної поведінки дітей та дорослих. В певних випадках вдавалось цьому зарадити, разом з тим, практично безпорадним був не лише я, а й решта колег в питаннях, де йшлось про вживання наркотиків та наркотичну залежність. Майже за кожним безглуздим резонансним злочином  стояли наркотики або їх тінь.

 В 1999 році до Чернігівського міського управління міліції прибув представник поліцейського департаменту м. Медфорда, штат Массачусетс, Джерард Моккіа. Саме Джерард розповів про системну програму профілактики наркотиків та злочинності DARE (Drug Abuse Resistance Education), що проводилась поліцейськими для школярів. Ця тема побудила прийняти участь в конкурсі наукових робіт «Сучасні проблеми», де темою мого дослідження була профілактика наркоманії та злочинності.

    З лютого по червень 2001 року  я вивчав особливості функціонування DARE та інших програм профілактики злочинності в Сполучених Штатах. Після повернення до Чернігова здійснив десятки виступів з вказаних питань перед учнями, вчителями, журналістами. З вересня 2001 року почав проведення  в середній школі № 1 м. Чернігова циклу уроків “Освіта проти наркотиків”. В подальшому, під час навчання в Університеті Ноттінгему (Англія), перебування в Польщі, Ірландії - цікавився досвідом цих країн в зазначеній площині.   Саме на ґрунті цього досвіду, відгуків учнів та вчителів я й спробував підготувати певні методичні рекомендації для проведення антинаркотичної ос­вітньої програми в школах Чернігова і не тільки. В 2003 році разом з групою курсантів Чернігівського юридичного коледжу Державного департаменту України з питань виконання покарань ми проводили програму «Освіта проти наркотиків» в семи восьмих класах загальноосвітніх шкіл №№1, 3, 20 м. Чернігова. Управління освіти та науки м. Чернігова вивчило даний досвід і схвалило його на нараді заступників директорів шкіл з виховної роботи в лютому 2004 року.

 

    Враховуючи позитивні відгуки спеціалістів, в 2004 - 2005 навчальному році програма вже проводиться в двадцяти чернігівських школах, а роком пізніше – у всіх школах обласного центру.

Програма «Освіта проти наркотиків» отримувала позитивні відгуки від вчителів, тренерів, дітей та їх батьків. Втім, бракувало доказів дієвості програми.

 

     В 2009/10 навчальному році, завдяки участі в програмі імені Хюберта Хамфрі, я отримав можливість вивчення науково-обгрунтованого підходу в профілактиці вживання дітьми наркотичних речових. До того ж, завдяки гостинності та підтримці зі сторони американських однодумців пройшов навчальні тренінги з підготовки тренерів профілактичних програм та отримав відповідні сертифікати. Насамперед, я хотів би ще раз  згадати   Річарда Ловні (Почесний президент клубів для хлопців та дівчат штату Нью-Гемпшир), Джина Аєрса (Координатор програми DARE в штаті Вірджинія), Вільяма Хансена та Лінду Дюсенбері (автори програми «All Stars») і щиро подякувати їм за розуміння та підтримку.

 

Дякую за Вашу увагу та небайдужість.

 

Валерій Рябуха,

персональний web site: www.society.ho.ua

 Здійснено в рамках проекту за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США. 

Supported by the Public Affairs Section of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government

 "Освіта проти наркотиків"

Логотип програми "Вибір" та текст книги

Команда тренерів - 2011

Команда тренерів - 2012

Вручення дипломів про успішне завершення програми "Вибір" в школі №1 містаЧернігова http://www.youtube.com/watch?v=SlXwcRha84I&feature=youtu.be

CopyRight © 2002, Valeriy Ryabukha Design © 2002, Pavel Los